הצמחים שיטהרו לכם את האויר

הצמחים שיטהרו לכם את האויר

האם ידעתם ששילוב של צמחים בסביבת מגורים ועבודה לא רק משדרג ומכניס אנרגיות וחיים לכל חלל אלא גם יכול לסייע לכם לנשום אוויר נקי יותר?
אנחנו לא רוצים להיות דרמטיים אבל בואו נאמר את האמת לרגע, גם אם נרצה או לא אנחנו חיים בעולם מזוהם! הערים שלנו צפופות יותר ויותר, כמות כלי הרכב על הכבישים עולה משנה לשנה, מפעלים מזהמים נמצאים בכל מקום, אנטנות פולטות קרינה ושלא נדבר על כריתת היערות המסיבית. אם חשבתם שחלל סגור כמו הבית או המשרד יגן עליכם מהזיהומים שמתחוללים בחוץ, טעיתם. זיהום האוויר מתחולל גם בחללים סגורים שאנחנו מעבירים בהם את רוב זמנינו.
חללי המגורים והעבודה שלנו לרוב סגורים ולא מאווררים כהלכה מה שמוביל להרבה חיידקים ומזהמים שנפלטים ממכשירים אלקטרוניים, בדים, ריהוט סינטטי, חומרי ניקוי ועוד.. להסתובב במרחב הפרטי שלנו. יש לא מעט צמחים שחשוב לנו שתכירו, הם לא רק מצטלמים יפה אלא גם באמת יכולים לגרום לכם לנשום אוויר נקי יותר.
מחקרים רבים נעשו לאורך השנים על מנת להוכיח את יעילותם של צמחים בספיחת רעלים מהאוויר ושיפור איכות האויר בחללים סגורים. הבולט מבין המחקרים הוא של סוכנות החלל האמריקאית NASA שבדקה את החיים בחללים סגורים והוכיחה שצמחים משמשים כמטהרי אוויר בזכות היכולות שלהם לאגור גזים רעילים.
אז, איך זה קורה בפועל? הצמחים סופחים אליהם רעלים, והרעלים הללו מועברים ישירות למערכת השורשים של הצמח וכך לא מסתובבים בחלל האוויר שלנו. יש גם צמחים שבכלל ישדרגו את העניין ובנוסף לכך הם גם יפלטו חזרה חמצן נקי לחלל החדר (טירוף לא?).
בכדי שהצמחים הללו יכלו לבצע את עבודתם בצורה האפקטיבית ביותר יש כמה דברים שחשוב לדעת: ככל שהעלים של הצמח והצמח עצמו יהיה גדולים יותר כך היכולת שלו לספק לכם אוויר נקי יותר תעלה. ככל שמספר הצמחים בחלל יגדל כך גם אפקטיביות טיהור האוויר תגדל. מבלי להיכנס לכל המונחים המדעיים, מיקום צמח בודד בפינת החדר לא תספיק בשביל להגיע למצב אופטימלי ולטהר לחלוטין את האוויר אבל זה בהחלט יכול לעזור וזו אחלה התחלה!
ריכזנו לכם את כמה מהפייבוריטים שלנו שיעזרו לכם לא רק להכניס אנרגיות ויופי לבית והמשרד אלא גם ישפרו משמעותית את איכות האוויר שאתם נושמים. מוכנים?
צמח העכביש / ירקה
מכונה “צמח העכביש” בשל צורת עליו. הירקה הוא אחד הצמחים הנפוצים והקלים ביותר לגידול. בעל כושר הישרדות גבוה שייהנה מאוד לגדול אצלכם בפינה מוארת. לירקה יש את היכולת הגבוהה ביותר לניקוי רעלים מהאוויר, וברגע שהוא יהיה בסביבתכם תדעו שאתם נושמים אוויר נקי יותר.
קיסוס
צמח מטפס, נפוץ בהרבה בתים וגינות. מדענים ב NASA הגדירו אותו כצמח המוביל בסינון אוויר, בשל העובדה שהוא קולט יעיל של רעלן מסוג פורמלדהיד. הקיסוס נהנה באזורים מוארים והוא יכניס לכם הביתה הרבה עניין וכמובן יטהר את האוויר.
ספוטיפיליום
צמח מושלם למתחילים את דרכם בעולם הצומח. צמח מופלא ויפייפה, בעל פריחה לבנה ועלים ירוקים שייהנו גם בחללים עם עוצמות אור נמוכות. הספטיפיליום, הידוע בכינוי “ליליית השלום”, משמש גם לטיהור האוויר. יש ביכולתו להסיר ממנו רעלים כמו בנזן ופורמלדהיד ואפילו חלקיקי עובש, לכן הוא מתאים במיוחד לחדרי אמבטיה לחים, למטבחים ולחדרי כביסה.
סנסיווריה
צמח הבית האולטימטיבי שגם נראה מעולה ושורד בכל מצב וגם יטהר לכם את החלל. צמח הסנסיווריה נבחר כצמח היעיל ביותר לטיהור האוויר על ידי מכון הבריאות הלאומי ההולנדי. אם אתם לא בטוחים אם צמחים זה הדבר נכון בשבילכם או כבר רצחתם כמה בעבר ואתם לא רוצים שישבר לכם שוב הלב, הסנסיווריה בהחלט תעזור לכם לחזק את הבטחון.
פילודנדרון סקנדנס
החבר החדש שלכם. צמח מטפס עם עלים מקסימים בצורת לב. הוא לא דורש הרבה ויכול לשמש כצמח ראשון מושלם. הוא יסתדר מעולה בכל תנאי אור ולכן אידיאלי לגידול במשרדים ובפינות ללא חלונות! מתפקד נהדר כמטהר אוויר טבעי ויעיל לניקוי רעלנים מהאוויר.
אגלונומה
אחד הצמחים העמידים והקלים ביותר לגידול קל. צמח האגלונמה ידוע כמסנן מגוון רחב של מזהמים מהאוויר. מדובר על צמח שאינו זקוק לכמות גדולה של אור וימשיך לגדול ולצמוח גם בתנאים שאינם אידאלים. מכיוון שהוא צמח טרופי, הוא זקוק לאוויר לח, לכם רצוי שתרססו אותו מדי פעם במים.
דקל אריקה | קנציה
צמח בעל מראה מרשים, עליו הארוכים מוסיפים עניין בכל מקום שתניחו אותו. כמו רוב הדקלים, האריקה טוב בהוספת לחות לאוויר, והוא יכול לסנן שורה ארוכה של מזהמי אוויר ביתיים. ייהנה בחללים עם עוצמת אור בנונית אך לא תחת שמש ישירה.
פוטוס
אוי הפוטוס! אנחנו בטוחים שאתם כבר מכירים מעולה, אבל בכל זאת, האם ידעתם שגם הוא יכול לגרום לכם לנשום אויר נקי יותר? הפוטוס הגיע לראש רשימת הצמחים המטהרים את האוויר מרעלים וכימיקלים. זה צמח עמיד במיוחד שצומח במהירות גם בתנאי אור שאינם אופטימליים.